7 Mayıs 2012 TRT BELGESEL ÖDÜLLERİ
2012 yılı “TRT Belgesel Ödülleri”, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Ulusal ve uluslararası birçok film yönetmenin ilgi gösterdiği törende, Ulusal Amatör Kategori'de En İyi Film Ödülü'nü "Yarısı İnsan Yarısı Yılan";  Milli Piyango Özel Ödülü'nü "Cneydo";  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'nü "Kuma" adlı belgesel kazanırken; Ulusal Profesyonel Kategori'de En İyi Film Ödülü'nü "Beklemek";  Milli Piyango Özel Ödülü'nü  "Kargalar ve Halife Yılları";  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'nü ise "800 Kilometre Engelli" kazandı.

Uluslararası Kategori'de ise En İyi Film Ödülü'nü Litvanya yapımı "Ulan Batur'lu Lama (UB Lama)";  Milli Piyango Özel Ödülü'nü Danimarka yapımı "Çocuk ve Palyaço (The Kid and The Clown)"; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'nü ise İran yapımı "Palmiyeler" (Mokan) adlı belgesel aldı.

“TRT Belgesel Ödülleri Töreni”nde BENART tarafından;
  • Gerriets - Parsifal Hayalet Perde; LED panellerin önüne ve sahnede bulunan orkestra arkasına monte edildi.
  • Benart ışık tasarım uzmanları tarafından, Gerriets Parsifal Hayalet Perde’ye yansıtılarak yapılan ışık boyama Showları, farklı ışık tasarımları ile organizasyon boyunca ödül gecesini renklendirdi.
140 yapım Ulusal Amatör Kategoriden olmak üzere, toplamda 41 ülkeden 340 filmin katıldığı 2012 “TRT Belgesel Ödülleri”nde ödül kazanan eserler, başta TRT Belgesel ve Turizm kanalı olmak üzere TRT Televizyon kanallarında yayınlandı.